Chcesz założyć własną stronę w Internecie? Nie wystarczy samo jej zaprojektowanie. Mogłeś już dowiedzieć się, że potrzebujesz do tego domeny internetowej. Domena – co to znaczy? Do prowadzenia stron internetowych niezbędna jest własna domena. Pozostaje pytanie, dlaczego jest ona potrzebna, czym jest i jak ją zdobyć. Jeśli chcesz zrozumieć, czym jest domena, definicja zawarta w Internecie może Ci dużo nie mówić. W tym artykule wyjaśnimy Ci krok po kroku w prosty sposób, czym jest domena, jakie znamy rodzaje domen, jak można wykupić własną domenę i z jakimi wiąże się to kosztami.

Czym jest domena internetowa?

Każda strona WWW, którą znajdziesz w Internecie, będzie posiadać domenę. O tym, czy domeny to to samo, co strony internetowe, powiemy nieco później. Możemy w dużym uproszczeniu przyjąć, że działa ona podobnie jak adres Twojej firmy – dzięki adresowi można wysyłać Ci listy i przyjść do Ciebie, natomiast dzięki domenie można dostać się na Twoją stronę.

Spójrz na adres internetowy naszej strony – czyli na zawartość paska przeglądarki. W naszym wypadku domena internetowa to abcde.pl. Domeny należą do systemu Domain Name System, który odpowiada na pytanie o ich nazwę. Do każdej strony internetowej przypisany jest adres IP wyrażany w cyfrach, jednak korzystanie z niego byłoby mało funkcjonalne – z tego wynikała konieczność stworzenia domen. Najprostszą definicją domeny będzie element adresu internetowego. Poczta e-mail także może korzystać z domeny, na której masz założoną stronę internetową. Posiadanie domeny jest niezbędne do założenia strony internetowej.

Do jednej strony WWW mogą prowadzić różne domeny, dzięki czemu można tworzyć przekierowania. Mimo to jedna domena odpowiada tylko jednej stronie. Nie ma ryzyka, że wpisując nasz adres wejdziesz na inną stronę niż nasza. Tak samo będzie z Twoją witryną.

Jakie są rodzaje domen internetowych?

Domena zawiera różne elementy:

Spójrz jeszcze raz na nasz adres. Nazwa domeny to abcde dzięki czemu zawsze możesz nas łatwo znaleźć. Z kolei rozszerzenie to .pl. Domena .pl jest domeną najwyższego poziomu dla Polski – najczęściej u nas wykorzystywaną. Nie jest jednak jedyna. Domeny dzieli się na:

Możesz także wykorzystać domenę drugiego poziomu. Może to być rozszerzenie .com. pl albo .net. pl, czyli domena funkcjonalna. Możesz także stworzyć adres z domeną regionalną – na przykład .waw. pl czy slask.pl.

W jaki sposób można wykupić domenę?

Domeny internetowe trzeba wykupić, by móc na nich utworzyć swoje strony WWW. Jest wiele firm, proponujących swoje usługi w zakresie domen. Warto zawczasu porównać ceny, by nie dać się naciągnąć. Ponadto dbaj o swoje bezpieczeństwo – dopilnuj tego, by domenę zarejestrowano na Ciebie, a nie na firmę, która Ci ją proponuje.

Jeśli chcesz posiadać stronę internetową, istotny jest także hosting – czyli udostępnianie przez usługodawcę danych serwerowni. Oba te elementy są niezbędne do tego, by strona WWW mogła działać.

Ile może kosztować kosztować domena internetowa?

Warto jeszcze zwrócić uwagę na koszty. Najczęściej domena z końcówką krajową to wydatek na poziomie od 70 do 100 złotych rocznie. Hosting z kolei to koszt mniej więcej 100 złotych rocznie, choć ceny są bardzo zróżnicowane. Zalecamy szczególną ostrożność w wyborze usługodawcy – co do zasady domeny można utrzymywać przez rok za łączną kwotę około 150 złotych rocznie.

Czy strona internetowa jest domeną?

Możesz posiadać domenę lub domeny, a nie tworzyć stron internetowych i nie korzystać z hostingu. Strona internetowa to zawartość, która wyświetla się po wpisaniu adresu domeny. Nie jest to więc to samo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *