Projektowanie stron internetowych cieszy się dużym zainteresowaniem. Łatwo zauważyć trend, jakim jest przenoszenie się biznesu do Internetu. Dziś coraz więcej osób decyduje się na korzystanie ze strony WWW do pozyskiwania nowych klientów – pozwala to na zaprezentowanie swojej oferty potencjalnym klientom z całej Polski. Dużo wnosi także posiadanie własnego sklepu internetowego. Są dwie grupy osób, które decydują się na usługę projektowania strony internetowej: ci, którzy nie mają jeszcze żadnej witryny oraz ci, którzy już posiadają stronę, ale jest ona przestarzała i mało funkcjonalna. Dla wielu przeszkodą jest cena – strona internetowa wymaga nakładów finansowych. Czy jednak faktycznie jest się czego bać? Co wpływa na koszt strony internetowej? Łatwo się domyślić, że czynników jest wiele. Dlatego dziś opowiemy o wszystkim. I zastanowimy się, komu zlecić wykonanie strony internetowej?

Ile kosztuje zrobienie strony internetowej – czynniki wpływające na cenę

Cena strony internetowej zależy od wielu czynników, jak większość usług. Przede wszystkim chodzi o to, czy strona:

a także to, jakie będzie miała dostępne funkcje i jak rozbudowana będzie.

Można w dużym uproszczeniu określić, że podstawowa strona, będąca tak naprawdę wizytówką, nie będzie kosztowna. Im więcej jednak opcji zechcemy w niej umieścić, tym więcej to kosztuje. A trzeba mieć przy tym na uwadze, że to właśnie przydatne funkcje bezpośrednio wpływają na jakość witryny. Nie da się zatem jednoznacznie powiedzieć, ile kosztuje strona internetowa. Wszystko zależy od tego, co chcesz na niej zawierać i komu to zlecisz.

Strona statyczna czy w oparciu o CMS?

Zacznijmy od tego, jakie są rodzaje stron. Możemy zdecydować się na stronę internetową statyczną, czyli takiej, której nie możemy samodzielnie edytować, a także na stronę opartą o system CMS, czyli na przykład WordPress lub Joomla. Te ostatnie mają szeroki wybór funkcjonalności – każdy, kto chociaż przez chwilę obsługiwał WordPress, zauważył dostępne możliwości i przede wszystkim prostą, intuicyjną obsługę. Dzięki temu nie potrzebujesz żadnych kursów ani pomocy do efektywnego zarządzania treścią.

Jeśli wiesz, że nie będzie konieczne wprowadzanie żadnych zmian, możesz zdecydować się na utworzenie strony internetowej statycznej. Musisz mieć przy tym na uwadze, że wszelkie zmiany będą wymagały odpłatnej pomocy programisty.

Sklep internetowy – dodatkowe koszty

Chcesz zainwestować też w sklep internetowy? Są one oparte o system CMS, jednak funkcje zostały znacznie rozbudowane. Co za tym idzie, sklepy internetowe są droższe niż standardowe strony WWW. Różnica może być znaczna – tu stawki zaczynają się od stawki 3000 złotych i rosną w zależności od wielkości i funkcjonalności sklepu. Warto mieć przy tym na uwadze, że handel przez Internet przynosi wymierne zyski, więc inwestycja stosunkowo szybko się zwraca.

Ile kosztuje założenie strony internetowej – czas a koszt wykonana

Tworzenie stron internetowych wymaga czasu. Nad tym, jak powstaje Twoja strona WWW, czuwa zwykle kilka osób. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by przyspieszyć czas wykonania strony internetowej, musisz liczyć się z większymi nakładami finansowymi. Dla pracowników, których wybierzesz do stworzenia strony, oznacza to konieczność pracy po godzinach albo zostawienia pozostałych zadań. Koszt zrobienia strony internetowej w przypadku naglących zleceń może znacznie wzrosnąć, w zależności od tego, jak wymagająca jest Twoja strona i jaki termin ustalasz.

Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej lub sklepu?

Prowadzenie strony internetowej niestety nie jest darmowe. Niezbędne będzie opłacenie serwera, na którym witryna jest umieszczona. Ponadto musisz opłacić domenę. Nie są to jednak koszty tak duże, jak te, których wymaga budowanie strony internetowej, a w porównaniu z nim – właściwie bez znaczenia. Roczny wydatek to około 100-200 złotych. A korzyści są bardzo wyraźne, dlatego nie warto się zniechęcać.

Zrobić stronę w generatorze czy zamówić?

Koszt stworzenia strony internetowej można zredukować, korzystając z generatora i tworząc stronę samodzielnie. Dla osób, które chcą posiadać ciekawe i rozbudowane strony internetowe, ceny takich usług u specjalistów mogą okazać się zaporowe. Dlatego wielu decyduje się na generatory stron internetowych, w których mają dostęp do kilku funkcjonalności i szablonów. Czy jednak jest to dobre rozwiązanie? Łatwo można się domyślić, że bez specjalistycznej wiedzy problematyczne będzie budowanie funkcjonalnej, estetycznej witryny, która będzie zawierać wszystkie niezbędne informacje i na której użytkownik będzie chciał się znaleźć. Ponadto zlecanie budowania witryny osobie lub firmie zajmującej się tym kompleksowo pozwala na korzystanie z usług w zakresie pozycjonowania stron, co jest znaczącą zaletą.

Amatorzy a specjaliści – wady i zalety

Na to, ile kosztuje strona internetowa, wpływ ma jeszcze jeden czynnik, czyli wybór wykonawcy. Co do zasady masz wybór: agencja interaktywna lub freelancer. W przypadku osób amatorsko i dorywczo tworzących strony internetowe cennik może być przyjaźniejszy. Niestety, wiąże się to z dużym ryzykiem – możesz zlecić wykonanie swojej strony WWW osobie, która nie dysponuje specjalistyczną wiedzą, wyniki jej pracy nie są weryfikowane przez nikogo doświadczonego, nie zaproponuje Ci funkcjonalności, których nie będzie w stanie wykonać. Jeśli więc chcesz, by Twoja strona lub sklep internetowy działały wyśmienicie, nie ryzykuj – korzystaj z usług specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *